Нанесення рамки і штампу на кресленні
Також одразу креслять рамку штампа, якій після виконання креслення розчерчують та заповнюють.
Вільне місце, що залишаеться на форматі, зветься полем креслення. Саме в полі креслення компонують потрібні побудови.
Креслярський шрифт
Конструкцію літер і цифр креслярського шрифту визначено державним стандартом.
Всі написи на кресленнях виконують креслярським шрифтом. Це робить креслення більш чіткими й виразними, полегшує їх читання.
Стандарт встановлює начерки двох видів літер українського і латинського алфавітів: великих і малих арабських і римських цифр та деяких знаків для умовних позначень на кресленнях. Шрифт рекомендується писати з нахилом (близько 75°). Написи виконують у два етапи. Спочатку тонкими лініями намічають контури літер і цифр. Пересвідчившись, що вони написані правильно, їх обводять м'яким олівцем.Запам'ятайте, що літери і цифри стандартного шрифту ні в якому разі не викреслюють, а пишуть від руки.
Висота великих літер у міліметрах, виміряна перпендикулярно до основи рядка, визначає розмір шрифту. Її позначають h. Написи на кресленнях виконують шрифтами таких розмірів: 2,5; 3,5; 5; 7; 10; 14; 20; 28 і 40 мм.
Висота малих літер (її позначають с) відповідає висоті великих літер попереднього розміру шрифту Наприклад, для шрифту розміру 14 висота малих літер дорівнює 10 мм, для розміру 10 -7 мм, для розміру 7 - 5 мм і т. д.
Товщину ліній шрифту визначають залежно від висоти шрифту. Вона дорівнює 0,1 h і позначається d. Ширина більшості великих літер має дорівнювати 0,6h. Ширина літер А, Д, Ж, М, Ф, X, Ш, Щ, Ю 0,8h, (включаючи нижні і верхні елементи), а ширина літер Г, С, 3 - 0,5h. Ширина більшості малих літер дорівнює 0,5h. Ширина літер а, м, ц, ь дорівнює 0,6 h, літер ж, т, ф, ш, щ, ю - 0,7 h, з та с - 0,4 h.Частини літер, які виступають з рядка (зверху або знизу), виконуються за рахунок відстаней між рядками.Висота всіх цифр дорівнює висоті великих літер h. Ширина цифр дорівнює h/2 (за винятком цифр 1(0,3 h) і 4 (0,5 h).
Відстань між літерами і цифрами в словах 0,2h, між словами і числами - 0,6h. Відстань між нижніми лінійками рядків - 1,7 h.
Приклад написання літер української абетки


Поділ кола на рівні частини
При виконанні креслень багатьох предметів доводиться ділити коло на рівні частини. Уміння ділити коло на рівні частини може бути потрібним, наприклад, при побудові проекцій правильних призм і пірамід, в основі яких лежать правильні многокутники.
Пройдіть опитування в ігровій формі для перевірки попередніх знань.
Поділ кола на 3 рівні частини
При розподілі
окружності
циркулем на три рівні
частини
з будь-якої
точки кола, наприклад
точки А
перетину
осьової
вертикальної
лінії
з колом, проводимо дугу радіусом
R,
що
дорівнює
радіусу
кола, отримуємо
точки 2
і 3.
Третя
точка поділу
(точка 1)
буде знаходитись
на протилежному
кінці
діаметра,
що
проходить через точку А.
Послідовно
з'єднавши
точки 1,
2
і 3,
отримуємо
правильний
вписаний
трикутник.

Поділ кола на 5 рівних частин
При розподілі окружності циркулем половину будь-якого радіусу ділимо навпіл, отримуючи точку А. З точки А, як з центру, проводимо дугу радіусом, рівним відстані від точки А до точки 1, до перетину з другою половиною цього діаметра в точці В. Відрізок 1В дорівнює хорді, що стягує дугу, довжина якої дорівнює 1/5 довжини окружності. Роблячи засічки на колі радіусом R1, рівним відрізку 1В, ділимо окружність на п'ять рівних частин. Початкову точку А вибираємо в залежності від розташування п'ятикутника.
З точки 1 будуємо точки 2 і 5, потім з точки 2 будуємо точку 3, а з точки 5 будуємо точку 4. Відстань від точки 3 до точки 4 перевіряємо циркулем; якщо відстань між точками 3 і 4 дорівнює відрізку 1В, то побудови були виконані точно.
Не можна виконувати зарубки послідовно, в одну сторону, так як відбувається накопичення похибок вимірювання і остання сторона п'ятикутника виходить перекошеною. Послідовно з'єднавши знайдені точки, отримуємо правильний вписаний п'ятикутник.

Поділ кола на 6 рівних частин
При розподілі окружності на шість рівних частин за допомогою циркуля з двох кінців одного діаметра радіусом, рівним радіусу даної окружності, проводимо дуги до перетину з колом в точках 2, 6 і 3, 5. Послідовно з'єднавши отримані точки, отримуємо правильний вписаний шестикутник.